Aplikacje działające w sieci

Zapewne każdy z nas zauważył jak szybko zmienia się otaczający nas świat. Jeszcze parę lat temu nasze otoczenie wyglądało zupełnie inaczej. Wspomniane zmiany tyczą się również Internetu. Sieć łącząca ludzi na całym świecie jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu służyła nam głównie do pozyskiwania wiedzy umieszczanej na różnorakich stronach internetowych oraz blogach. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i Internet to już bardzo złożona struktura, która daje nam mnóstwo możliwości.

Aplikacje działające w przeglądarce WWW

Aplikacje internetoweStruktura stron internetowych kilkanaście lat temu była taka, że nie wchodziły w skomplikowaną interakcję z użytkownikiem. Ich funkcjonowanie opierało się o prosty system zapytań. Użytkownik nie miał takich możliwości jak na chwilę obecną. Współpraca użytkownika z komputerem podłączonym do sieci odbywała się na takiej zasadzie, że użytkownik wpisywał to co go interesuje i wyświetlana była zawartość strony. W zasadzie na tym się kończyło. Obecnie powstają aplikacje internetowe, które kompilowane są po stronie serwera więc użytkownik nie musi robić nic skomplikowanego żeby z nich korzystać. Takimi aplikacjami są nawet strony internetowe pisane w języku PHP, który w przeciwieństwie do znanego i popularnego języka HTML jest językiem programowania. Nowoczesne aplikacje internetowe potrafią robić i obliczać masę różnych rzeczy. W ostatnich latach dużą popularność zyskują aplikacje internetowe współpracujące z działem kadrowym w firmach. Taka aplikacja potrafi korzystać z bazy danych, wyświetla rekordy, obsługuje zapytania oraz generuje raporty. Możliwe jest umieszczenie całej takiej aplikacji na zewnętrznych serwerach i z nich jest uruchamiana. W związku z tym często właściciele dużych firm pytają o aplikacje działające w chmurze. Dużym plusem jest to, że do funkcjonowanie takich aplikacji nie musimy mieć żadnych dodatkowych bibliotek, wtyczek czy kompilatorów. Wystarczy nam jedynie przeglądarka internetowa, która obsłuży nasze zapytania. Należy jednak rozróżniać aplikacje internetowe od gier webowych, które często są oparte na technologii Flash. Popularnymi aplikacjami internetowymi są strony bankowe. Są to bardzo złożone aplikacje gdzie kluczową kwestią jest hermetyczność i bezpieczeństwo. Gdyby strona bankowa była zwykłą stroną napisaną w języku HTML to byłaby łakomym kąskiem dla hakerów.

Obecnie z aplikacji internetowych korzysta bardzo dużo różnych firm oraz jednostek administracji państwowej. Aplikacje internetowe znajdziemy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w szpitalach, w starostwach, systemie ePUAP oraz wielu innych. Co raz większa liczba firm używa aplikacji internetowych do zarządzania zasobami ludzkimi oraz obsługiwania procesów związanych z płacami.