Bursztynowe samorodki z Bałtyku

Bursztyny to jeden z bardziej popularnych kamieni przeznaczonych do produkcji biżuterii. Ma piękne, ciepłe barwy, czasami pęcherzyki powietrza – tzw. inkluzy, czasami również zatopione są w nim owady czy jakieś drobne resztki roślin, które datować można na miliony lat wstecz. Biorąc pod uwagę ludzką długość życia, bursztyny stanowią niesamowite zjawisko. Generalnie można co prawda odnieść to do wszystkich kamieni szlachetnych i półszlachetnych, ich tworzenie się jest bardzo długotrwałym procesem, jeżeli weźmie się pod uwagę jako skalę porównawczą długość ludzkiego życia.

Wyjątkowość bałtyckich bursztynów

bursztyn bałtycki samorodekBursztyny to naprawdę niezwykłe kamienie, nawet w porównaniu z innymi cudami natury. Po pierwsze zatem sposób ich powstawania, otóż tworzą się one z żywicy. Oczywiście nie jest to nic łatwego, nie działa to niestety w ten sposób, że nawet imitację możemy zrobić w domu. Potrzebny jest przede wszystkim czas, zaiste bardzo długi, oraz działanie warunków atmosferycznych. Z drugiej strony żywica stanowi wytłumaczenia, jak w kamieniu mogły znaleźć się przykładowo komary czy inne obiekty, które tak bardzo dodają tym kamieniom uroku. Jantary mają jeszcze jedną niesamowitą cechę, otóż można zwyczajnie znaleźć je na polskim wybrzeżu, na innych zresztą również. Najlepiej jest udać się na poszukiwania bursztynów jesienią, tak twierdza osoby, które tej czynności oddają się często, wtedy zbiory będą największe. Również wczesna wiosna to czas, kiedy wiele można znaleźć, ponieważ gwałtowne burze, fale i sztormy powodują, że morze wyrzuca na brzeg duże ilości bursztynu. Jeżeli chcemy samodzielnie poszukać tych kamieni na plaży, musimy pamiętać, bursztyn bałtycki samorodek nie będzie wyglądał tak, jak bursztyny sprzedawane w sklepie. Prawdopodobnie może sprawiać z pozoru wrażenie nieciekawej czarnej grudki, dlatego jeżeli chcemy znaleźć coś konkretnego, potrzebujemy sporo czasu i cierpliwości. Ta nieatrakcyjna warstwa wierzchnia wyciera się z jantaru pod wpływem działania morskich fal, które rzucając odłamkiem bursztynu po piasku i żwirze stopniowo ścierają zanieczyszczenia.

Jantary to kamienie nie tylko piękne, ale posiadające swoją historię i specyficznego ducha, kojarzącego się z polskością. Jesienne czy wiosenne spacery po plaży zwieńczone znalezieniem samorodków to zaiste niesamowite przeżycie, które może stanowić świetną odskocznię od szarości codziennego życia. Nie zawsze możemy sobie jednak na takie spacery pozwolić, dlatego zawsze można również pocieszyć wzrok i dusze bursztynem kupionym u jubilera.