Charakterystyka typologii cleanroom

 

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu kontroli zanieczyszczeń w laboratoriach to bez wątpienia tematyka nad rozważaniem której badacze skupiali się wielokrotnie na przestrzeni dziejów. Obecnie oczywiście zabezpieczenia takie są na znacznie większym i lepszym poziomie niż miało to miejsce w zamierzchłych czasach, ale nie wolno zapominać, że również wtedy ludzie powszechnie zdawali sobie sprawę z tego, że otaczają nas różne zanieczyszczenia, bakterie i tym podobne kwestie, chociaż oczywiście nie zawsze zdawano sobie  z tego sprawę. W laboratoriach z prawdziwego zdarzenia już jednak raczej tak.

Czym jest typologia cleanroom?

klasyfikacja cleanroomTak jak wspomniano już we wstępie, wymienioną w pytaniu klasyfikację można odnieść przede wszystkim do warunków laboratoryjnych i tym podobnych. W przestrzeni domowej czy innej tego typu nie będzie ona miała raczej zastosowania. Generalnie typologia ta dotyczy cząsteczek, które znajdują się w powietrzu. Jeżeli zostanie przekroczona pewna, ściśle określona ich ilość pomieszczenie nie będzie już się klasyfikowało jako czyste wedle wytycznych, które ta typologia narzuca. Wydaje się, ze jest ona, jak już wspomniano, przydatna przede wszystkim w laboratoriach. Jeżeli obiektem badań są jakieś substancje, których poziom reagowania czy jego sposób zależne są od otoczenia, w tedy z całą pewnością musi być zachowana odpowiednia czystość pomieszczeń, inaczej wyniki mogłyby okazać się zafałszowane i nieadekwatne do tego, co badający chce uzyskać. Generalnie trzeba też zauważyć, że klasyfikacja cleanroom pomieszczeń nie donosi się jedynie do jednego pomieszczenia. Aby można było mówić o jej wdrożeniu konieczne jest również zastosowania odpowiedniego klimatyzatora, czy raczej urządzenia nieco zbliżonego do niego w działaniu. W tym wypadku jednakże rolą tej maszyny nie będzie jedynie wywołanie zmiany temperatury odczuwanej, ewentualnie również wilgotności powietrza, ale dotyczyło to będzie ilości występowania w nim danych cząsteczek. Trzeba również zauważyć, że jednostkę miary, której używa się do pomiarów przy tej klasyfikacji stanowi metr sześcienny, czyli jednostka miary stosunkowo duża.

Jak wynika z powyższych rozważań, posiadanie tego rodzaju klasyfikacji i prowadzenie zgodnie z nią pomiarów stanowi skomplikowaną sprawę. Utrzymanie odpowiedniego, dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia nie jest prostą sprawą, z pewnością są zatem potrzebne również specjalne mierniki takiego zanieczyszczenia, na podstawie dawanych przez nie wyników można prawidłowo zaprogramować klimatyzator.