Czym karmić konia

Jeździectwo jest obecnie niesamowicie popularną dyscypliną. Wielu ludzi hobbistycznie zajmuje się pielęgnacją i ujeżdżaniem. O konia należy w odpowiedni sposób dbać, aby jak najdłużej mógł pozostać w zdrowiu i ogólnej dobrej kondycji. Takie stwierdzenie na pewno nikogo nie zdziwi. Właściciele i osoby, które na codzień zajmują się pielęgnacją i karmieniem tych pięknych zwierząt z pewnością wiedzą już na ten temat wszystko. Jak bowiem się okazuje błędne jest nasze mniemanie o tym, że najlepsze co możemy koniu dać to kostka cukru. 

Najlepsze smaczki dla konia

smaczki dla koni bez cukruBłędne jest myślenie, że najlepsze co możemy dla konia dać to kostka cukru. Oczywiście na pewno zje ją z apetytem. Jednak nie jest ona dla niego zdrowa. Dlaczego zapytacie? Odpowiedzcie sobie sami na pytanie, co stałoby się z waszym organizmem, gdybyście kilka albo nawet kilkanaście razy dziennie jedli kostkę cukru. Na pewno nic dobrego. I to samo tyczy się koni, które przecież muszą być w dobrej formie, na tym nam zależy. Nie bez powodu każda niemal stajnia ma prywatnego weterynarza. Dawanie koniom cukru bez ograniczeń nie jest zatem najlepszym pomysłem. Ale czy w takim razie jest coś zamiast tego? Konie uwielbiają podjadać. Podobnie jak by uczą się, że dostają przekąski między posiłkami. Oczywiście istnieje coś takiego, jak smaczki dla koni bez cukru. Są one dla koni zupełnie bezpieczne. Co oczywiście nie znaczy, że konie mogą jeść je bez ograniczeń. Jak w życiu z niczym nie należy przesadzać. Istnieją zarówno w internecie, jak i stacjonarnie specjalne sklepy, które zajmują się sprzedażą jedzenia dla koni. Sprzedają one zarówno standardowo zmieszane ziarna, które są uniwersalne, jak i zajmują się dostarczaniem specjalnie przygotowywanej dla danego konia karmy. Takie karmy stosowane są dla koni chorych, ale również w okresie rekonwalescencji na przykład po operacji. Te sklepy zajmują się również dostarczaniem różnego rodzaju przegryzek, zdrowych smaczków dla koni. 

Dbanie w odpowiedzialny sposób o konie to na pewno nie jest kwestia ani łatwa, ani tania. Stajnie, w których konie są trzymane posiadają własne regulaminy i wytyczne dotyczące tego, co konie mogą jeść, a czego nie. O ile dieta jako taka to ziarno, głównie owies oraz warzywa, takie jak marchew na przykład, o tyle z różnego rodzaju smaczkami może być już różne. Nie każdy koń może bowiem jeść i dostawać to, co reszta. Niektóre konie są na specjalnej diecie, dlatego wybierając się do stajni, warto najpierw odpowiednio zorientować się co możemy dać.