Diagnostyka USG miażdżycy kończyn dolnych

Nadmierne spożywanie potraw bogatych w niezdrowe tłuszcze może prowadzić do zwiększenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi. Takie złogi tłuszczowe osadzają się bardzo często w naczyniach krwionośnych. Jeśli dojdzie do ich odkładania w naczyniach wieńcowych (tych, które zaopatrują w krew mięsień sercowy), jest ryzyko powstania zawału serca. W jaki sposób? Płytka miażdżycowa zatyka naczynie wieńcowe i w ten sposób dochodzi do niedotlenienia konkretnej części mięśnia sercowego.

Ocena zaawansowania płytki miażdżycowej za pomocą USG

nowoczesne usg kończyn dolnych w krakowieWłaśnie w taki sposób rozwija się zawał. Rozległość zawałów serca jest różna, dlatego niekiedy pacjenci przeczekują bóle w klatce piersiowej i mówi się wtedy o tzw. zawałach „przechodzonych”. Jednak płytka miażdżycowa może odkładać się też w innych naczyniach krwionośnych. Kiedy są to naczynia mózgowe, może dojść do udarów. Niekiedy dochodzi też do zatykania naczyń krwionośnych kończyn – przede wszystkim nóg. Jeśli krew nie jest w stanie przepłynąć przez kończynę, to zazwyczaj zaczyna ona sinieć, powiększa się, palce u stóp są zimne. Nie należy wtedy zwlekać, ale jak najszybciej reagować. Może dojść do takiej sytuacji, że stopa zacznie obumierać z powodu niedokrwienia (żywe komórki nie otrzymają wraz z krwią tlenu i składników odżywczych). Jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się amputacją. Jak określić przyczynę bólu nogi, drętwienia, zasinienia itd.? Najlepiej wykonać badanie USG naczyń, które znajdują się w kończynach dolnych. Takie nowoczesne usg kończyn dolnych w krakowie można wykonać w co najmniej kilku miejscach. Możliwe jest wykonanie badania na NFZ oraz prywatnie. Oczywiście w przypadku badań na NFZ czas oczekiwania jest zdecydowanie dłuższy. Prywatnie terminów jest zdecydowanie więcej. Lekarz wykonuje dokładne badanie USG i ocenia grubość płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych (jeśli taka w ogóle występuje). Może okazać się, że naczynie jest całkowicie zatkane. Wtedy konieczna może być operacja polegająca na „czyszczeniu” żył czy tętnic i ich stentowaniu. Do naczyń krwionośnych wprowadza się specjalne stenty, które odtykają je i pozwalają na przepływ krwi.

Naczynie nie zapada się i jest w stanie dalej funkcjonować. Czasem płytka miażdżycowa jest tak duża, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie bajpasów. Mają one na celu ominięcie miejsca, w którym doszło do miażdżycy. Wykonuje się tzw. sztuczne naczynie, które pełni rolę normalnego naczynia krwionośnego na jakimś odcinku (najczęściej kilka centymetrów). Takie zabiegi wykonywane są obecnie w niepełnym znieczuleniu – zazwyczaj nadoponowym.