Jak remontować dachy?

 

Wiele osób w dzisiejszych czasach dziedziczy stare domy po swoich krewnych. Niejednokrotnie nadają się one do zamieszkania niemal natychmiast, lecz zdarzają się przypadki, że musimy to poprzedzić większym lub mniejszym remontem. O ile remonty wewnątrz budynku zazwyczaj należą do dość przyjemnych, bo zmieniają wystrój wnętrz, a wydane przez nas pieniądze pozwalają na niemal diametralną zmianę w rozkładzie pomieszczeń, o tyle remonty na przykład dachów już nie są otoczone takim optymizmem, bo wydane pieniądze często wydają się być straconymi, gdyż w przypadku płaskich dachów efekty nie będą w ogóle zauważalne.

Usuwanie starego pokrycia dachowego

styropapa we WrocławiuJeśli już dojdzie do sytuacji, w której zaobserwujemy różnego rodzaju zacieki na stropach i sufitach naszego budynku, to jest to ostatni sygnał do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu gruntownego remontu naszego dachu. Oczywistym jest, że przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów remontowych, musimy przeprowadzić profesjonalną ocenę dachu i określić jaki zakres prac trzeba przeprowadzić, by doprowadzić nasz dach do ładu. Budynki mające około sto lat niestety posiadają dachy wykonywane przedpotopowymi metodami, a ich demontaż często wymaga sporych nakładów prac. Należy zerwać kilka warstw papy, usunąć wiele kilogramów tak zwanej szlaki z niemal każdego metra kwadratowego dachu oraz dokonać szczegółowych oględzin więźby dachowej, bo może ona wymagać chociażby częściowej wymiany. Warto mieć na uwadze, że dawniej nie ocieplano dachów od zewnętrznej strony budynku, a dzisiaj dostępna jest styropapa we Wrocławiu, która łączy w sobie właściwości co najmniej dwóch materiałów. Po pierwsze izoluje cieplnie nasz budynek od góry, a po drugie zapobiega przesiąkaniu wody w jego głąb. Ze względu na to, że jest to materiał, który stosunkowo niedawno pojawił się na naszym rynku, to ceny są dość wygórowane. Jednakże warto przemyśleć położenie na naszym dachu styropapy, po może to przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności na ogrzewaniu, bo nasz budynek będzie lepiej izolowany cieplnie.

Aby brać się za jakiekolwiek prace na dachu należy posiadać minimum wiedzy w tym zakresie, byśmy sami nie pogorszyli swojej sytuacji. Istotny jest sposób i technologia montażu nowego pokrycia dachowego, a także jego odpowiedni dobór do konkretnego budynku. Należy również pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa podczas nawet najprostszych prac na wysokościach. Istotne jest, by sprawdzić umocowanie drabiny przed wejściem na dach każdego budynku.