Krajalnica do chleba i odpowiedni nóż

 

Krajalnice do chleba są coraz częściej spotykanym urządzeniem w domach. Jest to z pewnością sposób na usprawnienie pracy w kuchni, a także na ukojenie naszych nerwów. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu, który będzie mógł służyć nam przez wiele lat jest bardzo trudny. Dlatego najpierw warto przyjrzeć się materiałom z których wykonana jest krajalnica, a także jej budowie.  

Jak wybrać krajalnicę z odpowiednim nożem?

noże do krajalnicyKrajalnice dzielą się na wolnostojące i do zabudowy. Te zaś możemy podzielić jeszcze na mechaniczne i elektryczne. Jednak nie tylko na tym powinna się skupić nasza uwaga. Z każdego kuchennego sprzętu chcemy być zadowoleni. Dlatego przy zakupie krajalnicy warto dobrać odpowiedni noż, ponieważ zależy nam na idealnie pokrojonych produktach. Zdecydowana większość krajalnic posiada noże obrotowe, które mogą być demontowane, co zdecydowanie ułatwia nam czyszczenie urządzenia. Ostrza te są wykonywane z różnych materiałów, które możemy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Na rynku znajdziemy krajalnice z nożem tytanowym, a także wykonane ze stali nierdzewnej. Są to dwa najpopularniejsze materiały. Jednak jeśli chcemy zdecydować się na zakup bardziej profesjonalnego sprzętu, warto zdecydować się na krajalnice ze stali chromowo-węglowej. Kiedy już wybierzemy odpowiedni materiał musimy dokonać kolejnego wyboru. Czy chcemy ostrze gładkie, czy z ząbkami? Najlepiej zdecydować się na obie wersje. Gładkie noże do krajalnicy mogą posłużyć nam do krojenia wędlin, owoców czy serów. Z kolei ostrze ząbkowane idealnie nada się do krojenia chleba. Ważnym elementem jest również średnica noża, która ma wpływ na to jakiej wielkości produkty będziemy mogli kroić na zakupionym urządzeniu. Noże do krajalnicy chleba zazwyczaj mają średnicę, która wynosi od 17 do 19 cm. Natomiast jeśli zdecydujemy się na kupno krajalnicy ze stali chromowo-węglowej możemy nawet dostać ostrzę o średnicy 30 centymetrów. Z pewnością niejeden raz przekonaliśmy się, że noże bywają niebezpieczne, szczególnie te, w które wyposażone są krajalnice. Dlatego wraz z zakupem satysfakcjonującego nas urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenia. Do podstawowych zalicza się osłonę palców oraz zabezpieczenie przed niechcianym włączeniem się krajalnicy. Kolejnym ważnym elementem tego urządzenia jest podajnik, na którym umieszczany produkty do krojenia. Tak jak w przypadku noży jest on wykonywany z różnych materiałów. Najczęściej jest to stal i plastik.

Zakup krajalnicy z odpowiednim nożem i dodatkami może być nie lada wyzwaniem. Choć na pierwszy rzut oka  jest to proste urządzenie, to jego wybór może sprawić nam duży kłopot. Szczególnie teraz, kiedy rynek jest bardzo rozbudowany i stara się jak najlepiej sprostać naszym potrzebom. Dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z modelami dostępnymi na rynku i wybrać taki który będzie nas satysfakcjonował i usprawni nasze życie.