Kursy na prawko

W każdym europejskim kraju obowiązuje przepis mówiący, że tylko osoby posiadające aktualne uprawnienie do prowadzenia pojazdów mechanicznych mogą je prowadzić. Mowa tu o samochodach osobowych, ciężarowych, czy dostawczych tirach. Dopóki nie zdamy państwowego egzaminu na prawo jazdy, nie możemy zasiąść za kierownicą samochodu, gdyż grozi to wysokimi karami. W sytuacji spowodowania wypadku, możemy poza grzywną dostać także karmę pozbawienia wolności.

Charakterystyka kursu prawa jazdy kategorii B

kurs na prawo jazdy kat bKażdy kto ukończył osiemnasty rok życia, może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Sam kurs możemy zacząć wcześniej, ale z przystąpieniem do egzaminu musimy poczekać. Prowadzenie samochodu jest bardzo odpowiedzialnym zadanie, bo odpowiadamy za siebie, pasażerów i często też za innych uczestników ruchu. Zbyt młode osoby nie zdają sobie sprawy z ryzyka jakie niesie ze sobą zbyt duża prędkość, która każdego roku powoduje kilkadziesiąt tysięcy wypadków drogowych. Dlatego podjęcie decyzji, że pójdziemy na kurs na prawo jazdy kat B, powinno być przemyślane. W każdym dużym mieście znajdują się przynajmniej kilka szkół prowadzących kursy nauki jazdy dla przyszłych kierowców. W większości miejsc płatność odbywa się z góry, ale bywa też możliwość rozłożenia zapłaty za kurs na raty płatne w trakcie jazd. Jeżeli się już zapiszemy do konkretnej szkoły, to zaczynamy naukę od niezbędnej teorii na temat kodeksu ruchu drogowego, znaków, oraz podstawowych zasad dotyczących poruszania się po ulicach i autostradach. Wybór kategorii prawa jazdy, które wybierzemy będzie decydować o tym jakimi pojazdami będziemy mogli jeździć po otrzymaniu dokumentu uprawniającego do prowadzenia. Najpopularniejsza jest kategoria B, która dotyczy samochodów osobowych o ciężarze do dwóch ton. Aby je otrzymać, musi jeszcze odbyć praktyczną część kursu, która składa się z jazd po placu manewrowych i ulicach miasta. Na placu uczymy się takich czynności jak jazda po łuku w obu kierunkach, ruszanie pod górkę z zaciągniętego hamulca ręcznego, czy jazda pomiędzy pachołkami.

Najcięższym elementem dla większości kursantów jest parkowanie, na którym sporo kursantów polega w trakcie egzaminu. Wszystkie nabyte umiejętności w trakcie kursu, musimy mieć opanowane do perfekcji żeby zdać egzamin za pierwszym razem. A jeszcze żeby zostać do niego dopuszczonym, to musi o tym zadecydować nasz instruktor, który odpowiada za poziom naszego wyszkolenia. Na egzaminie dodatkowo towarzyszy nam stres, który trzeba będzie opanować, jeżeli chcemy go zaliczyć.