Opłacalny system wentylacyjny

Niedawno wznosiłem swój własny dom i zastanawiałem się jak można by tutaj przyoszczędzić, tak aby w dalszej perspektywie nie płacić zbyt dużo. Po poprzednim miejscu zamieszkania wiedziałem doskonale jak wiele kosztów może pochłonąć ogrzewanie i jak niekomfortowe jest mieszkanie w miejscu, gdzie powietrze nie jest zbyt czyste. Postanowiłem więc jakoś temu zaradzić, dzięki czemu nasze długoterminowe wydatki zostałyby znacznie zmniejszone, a komfort zamieszkania wzrósł.

Zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

sprawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaDo tego celu postanowiłem postawić na wydajny system wentylacyjny, który zapewni wewnątrz świeże powietrze i pomoże utrzymać stałą temperaturę bez zbędnego wychładzania wnętrza, co miało miejsce w naszym poprzednim miejscu zamieszkania. Sprawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to instalacja na którą postawiłem. Przede wszystkim oferowała ona wydajność na poziomie prawie stu procent, dlatego też rozwiązanie to było opłacalne nawet na samym papierze. Poza tym słyszałem bardzo wiele dobrego na temat tego systemu wentylacyjnego, dzięki czemu jego wykorzystanie wydawało mi się jeszcze bardziej sensowne. Odzysk ciepła to rozwiązanie, które stało się popularne w architekturze stosunkowo niedawno, jednak umożliwia ono bardzo skuteczną oszczędność. Wentylacja tego typu nie wyrzuca tylko powietrza z budynku w którym, zostało ono już nagrzane, ale pobiera z niego wpierw ciepło, które przekazywane jest do powietrza pobieranego. Dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie ciepła z już nagrzanego powietrza. Zmniejsza to ilość energii potrzebnej do nagrzania domu i ułatwia utrzymanie stałej temperatury. Dzięki temu wydatki znacznie się zmniejszają, a wydajność cieplna samego budynku rośnie. Koszta eksploatacyjne wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie są duże, jedynie rekuperator i wentylatory pobierają tutaj energię elektryczną, której zużycie stoi na względnie niskim poziomie. Dlatego też dom z wykorzystaniem tego systemu staje się bardzo oszczędny. Dodatkowo, rekuperator, będący jednostką centralną całego systemu, posiada dodatkowe filtry, które polepszają jakość powietrza wpuszczanego do wnętrza budynku.

Ilość filtrów można dobierać samodzielnie, dzięki czemu mogą one chronić przed różnymi mikrocząsteczkami chemicznymi i biologicznymi. Wszystko zależy od naszych potrzeb, możliwe jest nawet odpowiednie zabezpieczenie się przed pyłkami roślin, co jest idealnym rozwiązaniem dla wszelkiej maści alergików. Cena takiego rozwiązania nie jest też zbyt wygórowana, dzięki czemu zainstalowanie takiego systemu nie wiążę się ze zbyt dużymi wydatkami.