Podstawowe elementy rębaka do drewna

Najważniejszą cechą nowoczesnego sprzętu używanego w przemyśle drzewnym jest bardzo wysoki procent wykorzystania surowca jakim jest drewno. Obecnie nie ma miejsca na porzucenie pozostałych po wycince gałęzi, odrostów czy innych zdrewniałych fragmentów. Wszystko zostaje wykorzystane i jest to właśnie obecny trend w przetwórstwie drewna. Jak najmniej może się zmarnować. Świetnie wpisują się w ten nurt rębaki do drewna zdolne przetworzyć wszystkie odpady na zrębki, które są później przetwarzane na opał lub znajdują zastosowanie w ogrodnictwie.

Nowoczesne rębaki mobilne

nowoczesny rębak do ciągnikaPrzykładem ewolucji rębaków jest ich dostosowywanie przez producentów do innych napędów niż silniki elektryczne lub silniki spalinowe. Mowa tu w szczególności o rębakach ciągnikowych korzystających z napędu traktorów przenoszonych na rębak za pomocą wału odbioru mocy określanego jako WOM. Dla pewnej grupy odbiorców tego sprzętu dysponującej ciągnikami tego typu urządzenie jest idealne. Pozwala na podczepienie rębaka do ciągnika na trójpunktowym układzie zawieszenia i pracę w niemalże dowolnym terenie, często bardzo trudnym. Obecnie nowoczesny rębak do ciągnika korzysta z zasilania silnikiem traktora poprzez wał odbioru mocy zaopatrzonym w sprzęgło. Daje to możliwość natychmiastowego odłączenia napędu w razie powstania sytuacji kryzysowej. Do wprowadzania materiału drzewnego służy blaszany lej podawczy, na którego końcu znajdują się obrotowe wałki wprowadzające. Są one wprawiane w ruch przez układ hydrauliczny ciągnika i znacznie ułatwiają pracę operatora rębaka. Stabilizują wprowadzanie materiału i zapewniają bezpieczeństwo pracy. Ponadto posiadają funkcję ruchu wstecznego co daje możliwość wycofania wsadu w razie zablokowania. Nowoczesne urządzenia tego typu posiadają ramię wyrzutowe zdolne do obrotu o nawet 360 stopni co umożliwia dokładny wysyp zrębków. Niektóre modele rębaków ciągnikowych nie są podwieszane na trójpunktowym układzie zawieszenia tylko są umieszczane na podwoziu kołowym i zostają podczepiane do haka traktora. Rębaki ciągnikowe występują w bardzo wielu rozmiarach i wartościach pracy. Decydującym parametrem określającym stopień dopasowania ciągnika do rębaka są minimalne obroty jakimi dysponuje ciągnik. Za wysokie obroty i brak dopasowania grozi brakiem efektywności lub awarią sprzętu.

Rębaki do drewna oferowane przez producentów to obecnie bardzo nowoczesne konstrukcje wykonane z najlepszych, bardzo wytrzymałych materiałów znoszące bardzo duże przeciążenia podczas pracy. Tarcze tnące, a w szczególności noże wykonane są ze stali najwyższej jakości zapewniając sprawne i długotrwałe cięcie. Aby zapoznać się ze wszystkimi zaletami nowoczesnych rębaków do drewna warto odwiedzić strony internetowe producentów. Warto zwrócić uwagę w szczególności na ofertę polskich firm produkujących rębaki do drewna.