Profesjonalne szkolenie operatorów dronów

Drony na obiekcie były naprawdę wielką nowością, i początkowo mało kto potrafił w ogóle się nimi posługiwać. Miały być dla nas pomocą i dodatkiem do monitoringu, aczkolwiek najpierw musieliśmy się odpowiednio przeszkolić, by móc obsługiwać dwie maszyny, jakie przydzielono do naszego obiektu. Przede wszystkim, miały być one używane do patrolowania terenu wokół obiektu, który był dość rozległy, a sam patrol zajmował zdecydowanie dużo czasu i zwyczajnie męczył.

Specjalistyczne szkolenie pilotażu drona

profesjonalne szkolenie na operatora dronaCztery osoby z załogi zostały wyznaczone jako operatorzy nowego nabytku, i mając jakieś podstawowe doświadczenie z takimi maszynami, mogliśmy je obsługiwać, choć tylko w bardzo niedużym zakresie. Postanowiliśmy więc zapisać się na profesjonalne szkolenie na operatora drona, by powiększyć zasób informacji, a jednocześnie nabrać więcej umiejętności w pilotowaniu dronem. Szkolenie na które się zapisaliśmy odbywało się weekendowo, i obejmowało czterdzieści godzin zajęć, zarówno praktycznych jak i teoretycznych, kończących się egzaminem praktycznym, którego ukończenie umożliwiało otrzymanie certyfikatu operatora maszyn bezzałogowych. Zajęcia praktyczne skupiały się głównie na sztuce pilotażu i podstawach obsługi i konserwacji drona, rzeczach całkiem przydatnych dla osób początkujących. Teoretyczna część miała natomiast nauczyć nas korzystania z wszystkich zaawansowanych funkcji, jakie posiadały drony z wyższej półki, w tym i nasz. Praca na stanowisku operatora monitoringu okazała się tu przydatna, gdyż sterowanie dronem, a w szczególności kamerą, nie różniło się za bardzo od operowania kamerami monitoringu. Zaawansowane funkcje, natomiast, wyjaśnione bardzo szczegółowo i dogłębnie przez instruktorów, zaciekawiły nas bardzo, i pozwoliły na wstępne określenie roli naszego obiektowego drona. Najbardziej przydatne okazały się zajęcia terenowe, mające nauczyć kursantów sterowania dronem w najróżniejszych warunkach, nie tylko na otwartej przestrzeni, ale także w budynkach i ciasnych pomieszczeniach. Ten element był nowością, aczkolwiek znacznie poprawił nasze zdolności i umiejętności pilotażu.

Po skończonym kursie, pilotowanie drona nie było najmniejszym problemem, w szczególności iż znaliśmy wszystkie jego funkcje dodatkowe i tak jak kamery, mogliśmy ustawić go w trybie automatycznym by leciał po wyznaczonej wcześniej trasie. Jako certyfikowani operatorzy, otrzymaliśmy wyłączność na używanie drona na obiekcie, ale także na szkolenie kolegów w jego pilotowaniu, na wypadek jakiejś nagłej potrzeby.