Różne typy instrumentów dętych drewnianych

Słuchając muzyki w radiu czy w czasie koncertu rzadko w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, ilu instrumentów muzycznych trzeba było użyć do nagrania nawet krótkiego, parominutowego utworu. Za nawet krótką piosenką stoją zwykle liczne próby, by uzyskać idealny, pożądany efekt, a przed próbami były jeszcze lata ćwiczeń i praktyki, aby doprowadzić grę na danym instrumencie do perfekcji. Do tego wiele osób, które muzyką zajmuje się na co dzień, często potrafi grać na kilku różnych instrumentach, a do tego także śpiewać – osiągnięcie w tym wszystkim dobrego poziomu wymaga nie tylko talentu, ale także sporo samozaparcia.

Zasada działania instrumentów dętych drewnianych

instrumenty dęte drewnianeWśród najpopularniejszych instrumentów muzycznych, z którymi wielu z nas miało jakąś bezpośrednią styczność, są z całą pewnością instrumenty dęte drewniane. Zapewne my sami – bądź nasze dzieci – mieliśmy okazję uczyć się gry na flecie prostym w czasie szkolnych lekcji muzyki, niektórzy nawet z dobrymi efektami, choć tanie instrumenty, odpowiednie dla uczniów, rzadko pozwalają na wydobycie naprawdę dobrego jakościowo dźwięku, nawet gdy posiada się odpowiednią technikę. Dźwięk w tego typu instrumentach powstaje w wyniku drgania słupa powietrza, im krótszy słup, tym wyższe dźwięki można uzyskać za jego pomocą. Z drugiej strony, jeśli słup będzie wysoki, możliwe jest uzyskanie bardzo niskich dźwięków. Konkretny dźwięk można wydobywać skracając rurę instrumentu (puzon), używając wentyli (w trąbach) albo zakrywając otwory wzdłuż instrumentu (flet). Najpopularniejsze instrumenty dęte drewniane to różne typy fletów (poprzeczne, proste, piccolo), fagoty i klarnety. Wielbiciele jazzu wymienią tu z pewnością także saksofon, a osoby znające się na muzyce średniowieczną wspomną także szałamaję, którą w siedemnastym-osiemnastym wieku wyparł obój. Jeśli chodzi o bardziej ścisły podział tej kategorii instrumentów, to dzielą się one ze względu skonstruowania wibratora, o który rozprasza się powietrze w czasie gry na danym instrumencie.

Instrumenty dęte drewniane mogą więc mieć stroik pojedynczy lub podwójny. W pierwszym przypadku wibracja powietrza następuje pomiędzy ustnikiem a drewnianym stroikiem, w  drugim przypadku pomiędzy dwiema częściami stroika. Niektóre instrumenty, jak flet poprzeczny, posiadają wibratory krawędziowe. W tym przypadku do wibracji powietrza dochodzi, kiedy jego strumień, wpadający przez ustnik, natrafia na nieruchomą krawędź stroika. Każdy tych typów pozwala na uzyskanie zupełnie odmiennego dźwięku.