Ściany z mchu rustykalnym hitem

Niegdyś mech stanowił niechcianą roślinę, która uprzykrzała życie rosnąć tam, gdzie tego nie chcieliśmy. Usuwanie mchu z różnego rodzaju powierzchni, między innymi z kamienia piaskowego wymaga wielu zabiegów, ale czasem bywa też kosztowne. Pomimo podejmowania prób usunięcia, działania nie zawsze przynosiły oczekiwane efekty. W dzisiejszych czasach podejście do tematu mchu diametralnie się zmieniło. Już nie chcemy go usuwać, a wręcz przeciwnie, pragniemy dbać o jego piękno i dekorujemy nim dosłownie wszystko na każdą okazję. 

Jak stworzyć własną ścianę z mchu?

mech na ścianie na zamówienieWidok ścian porośniętych mchem to widok, który spotykamy coraz częściej. Ostatnio widziałam taką ścianę bodajże w telewizji, w jednym z programów śniadaniowych. Tak – zdecydowanie mech, kojarzony jest ze stylem rustykalnym, który ostatnio bije rekordy popularności. Ściany z mchu stają się popularnym motywem ślubów, zdobią tło za parą młodą i budzą poczucie łączenia się z naturą. Wielu projektantów, którym powierzamy udekorowanie sal weselnych decyduje się na to, aby użyć mech na ścianie na zamówienie. Ale mech jako dekoracja wykorzystywany jest nie tylko na ścianach. Stanowi również nieodzowny element dekoracji stołów. Popularne są również dzisiaj prezenty w formie słoików z mini lasem w środku, którego cały ekosystem opiera się na wilgoci zbieranej przez mech. Roślina ta pochodząca z runa leśnego potrafi pochłonąć tyle wody, ile sam waży. Mech jest bardzo higroskopijny. Znany jest mech jako element dekoracyjny. Ale ściany z mchu zyskują również coraz większą popularność jako stały element dekoracji domu. Wbrew pozorom wykonanie ściany z mchu jest bardzo proste. Wystarczy przykleić do niej gotowe panele, które zamówiliśmy wcześniej, z mchem dekoracyjnym. Mech dekoracyjny w większości jest zbierany ręcznie, a następnie poddawany obróbce. Dzięki delikatnemu traktowaniu zachowany jest jego kolor, oraz specyficzna struktura. Najczęściej w ten sposób pozyskany mech przyklejany jest do popularnych płyt zwanych PCV lub MDF. Później trafia on już tylko do naszych domów. Montaż, można bez problemu wykonać samemu. Wystarczy jedynie pamiętać, że powierzchnia ściany do której będziemy przyklejać panele musi być wcześniej odpowiednio oczyszczona i zagruntowana. 

Do dekoracji ścian mchem możemy wykorzystywać różne jego rodzaje. Najpopularniejszy jest oczywiście mech leśny, który najłatwiej pozyskać i jest najłatwiejszy w utrzymaniu. To na jaki mech się zdecydujemy zależy wyłącznie od naszego poczucia estetyki i gustu.