Skuteczne ustawienia systemowe

Od kiedy nastąpił znaczny wzrost zainteresowania psychologią oraz podstawami funkcjonowania człowieka w społeczeństwie zaczęto również przyglądać się ewentualnym sposobom na poprawę jakości życia osób, które sobie nie radzą. Od zarania dziejów wiadomym było, że wiele naszych problemów w życiu codziennym wynika z problemów natury psychologicznej. Zastanawiano się jednak co konkretnie może przyczyniać się do nieprawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i codzienności.

Historia terapii systemowej metodą Berta Hellingera

odpowiednie ustawienia systemowe berta hellingeraNad tym tematem długo zastanawiał się Bert Hellinger. Jest to twórca pewnej teorii psychologicznej, na podstawie której powstała zupełnie nowa terapia. Mowa tu oczywiście o coraz popularniejszych ustawieniach rodzinnych. Metoda Berta Hellingera opiera się na stwierdzeniu, że wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych lub też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. To przekłada się na nasze samopoczucie, odczuwanie emocji, a w efekcie na nasze podejście do różnych sytuacji, sposoby radzenia obie z problemami, a także na nasze kontakty międzyludzkie. Odpowiednie ustawienia systemowe Berta Hellingera pozwalają zagłębić się w przyczynę naszych problemów, a następnie znaleźć ich rozwiązanie. Sama metoda powstała w XIX wieku, ale dopiero teraz zaczęła zyskiwać coraz większą popularność. Zaczęto interesować się jej wpływem na psychikę człowieka, jej oddziaływaniem na nasze emocje, a także zgłębiać w jaki sposób metoda ta jest w stanie faktycznie zmienić życie człowieka. Jeśli chodzi o samą terapię to jest to jeden z rodzajów terapii grupowej. Okazuje się, że podczas zajęć osoba poddawana terapii krótko, w kilku zdaniach, nakreśla problem, a następnie uczestnicy grupy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny. Prowadzący zajęcia ustawia ich w przestrzeni w taki sposób, aby odzwierciedlał on relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Następnie prowadzący może zadawać trafne pytania, dzięki którym uczestnicy terapii naprowadzani są na wyjawienie swoich odczuć, emocji, a co najważniejsze, są oni w stanie całkowicie wczuć się w daną sytuację.

Terapia ma na celu pokazanie osobie poddawanej jej, w jaki sposób funkcjonuje jej rodzina, gdzie zaczęły się rozwijać problemy, a także co jest ich bezpośrednią przyczyną. Podczas sesji terapeutycznej dana osoba może cofnąć się w czasie nawet do dzieciństwa, w związku z czym na jaw mogą wychodzić naprawdę głęboko zakorzenione zależności i przyczyny obecnego stanu rzeczy. Taka terapia jest naprawdę skuteczna, o czym świadczy fakt, że już po pierwszej sesji możemy zauważyć dużą poprawę jakości naszego życia.