Spodnie robocze do pracy na wysokościach

Nie każda odzież robocza nadawała się do prac wysokościowych. Niektóre ubrania były zwyczajnie zbyt sztywne, krępując możliwość swobodnego ruchu i wykonywania prac precyzyjnych. Inne, natomiast, były szyte z materiałów zbyt cienkich, nie tylko podatnych na rozerwanie w trakcie stosowania szelek bezpieczeństwa, ale również niedopasowanych do takowych, przez co wywoływały nadmierny dyskomfort po dłuższym czasie pracy. Dopiero od niedawna w sklepach z artykułami pracowniczymi pojawiły się elementy odzieży, przeznaczone właśnie do prac wysokościowych z użyciem oporządzenia bezpieczeństwa.

Spodnie do prac wysokościowych

wytrzymałe spodnie robocze do pasaJednym z najczęstszych mankamentów, na jaki narzekali pracownicy używający szelek bezpieczeństwa, był brak możliwości ich swobodnego dopasowania do większości spodni roboczych, nawet tych które przeznaczone były do prac budowlanych. Takie spodnie posiadały bowiem zbyt wąskie szlufki, lub nie posiadały ich w ogóle, utrudniając założenie pasów i oporządzenia bezpieczeństwa. Spodnie przeznaczone do pracy z użyciem sprzętu wysokościowego były więc ogromnym ułatwieniem dla wszystkich pracowników nie mogących dopasować wyposażenie do odzieży. Nowoczesne, wytrzymałe spodnie robocze do pasa bezpieczeństwa zaprojektowane zostały tak, by umożliwiać łatwe i szybkie założenie oporządzenia w układzie harness, aczkolwiek równie dobrze mogły być używane ze zwykłymi szelkami, posiadając podobny standard szerokości i rozstaw karabińczyków, służących do mocowania zabezpieczeń i blokad obciążenia. Pomagały również zminimalizować dyskomfort, wywołany noszeniem ciasno opiętego oporządzenia, posiadając grubsze podszewki na udach i w obwodzie pasa, pomagające zminimalizować nacisk pasów i znacznie zwiększyć wygodę pracy. Z racji iż pracownicy wysokościowi potrzebowali bardzo dużej swobody ruchu w trakcie pracy, spodnie wykonane były z elastycznego, choć w dalszym ciągu odpornego na uszkodzenia, tworzywa, nie krępującego ruchów, aczkolwiek chroniącego przed bezpośrednim kontaktem z substancjami używanymi podczas wykonywania prac.

Najpopularniejsze modele szyte były w kroju upodobnionym do spodni wojskowych, mając wygodne, pojemne kieszenie zamykane na mocne rzepy, które ułatwiały przenoszenie narzędzi i drobnych akcesoriów. Czasem można było również spotkać odmiany spodni wysokościowych wyposażone w ochraniacze kolan, zarówno materiałowe, jak i wykonane z twardych tworzyw sztucznych, oraz spodnie wzmocnione stalowymi żyłkami w najbardziej podatnych na rozerwanie miejscach, które znacznie zwiększały odporność odzieży na uszkodzenia mechaniczne.