Wykorzystanie systemów zamgławiających w przemyśle

Kurtyny wytwarzające mgiełkę wodna to bardzo częsty widok na placach i rynkach większych miast, zwłaszcza podczas bardzo upalnych dni. Takie konstrukcje mają za zadanie orzeźwić nieco mieszkańców, którzy mogą bezpłatnie korzystać z kurtyn. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawy z tego, że takie kurtyny nie zostały stworzone w celu orzeźwienia tylko jako profesjonalne kurtyny do zastosowania w przemyśle.

Jak działa system zamgławiający?

system zamgławiającyKurtyny wodne, wytwarzające mgłę za pomocą dysz spryskujących mają zastosowanie jako elementy odgradzające strefy o dużym zapyleniu lub zanieczyszczeniu powietrza drobnymi cząsteczkami takimi jak pyły. Gdzie stosuje się takie systemy? Przykładem mogą być kopalnie węgla lub fabryki produkcyjne, które generują w procesie produkcji duże zapylenie. Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia są w dość łatwy sposób wyłapywane poprzez strumień mgły wodnej, dzięki czemu nie wydostają się one poza strefę. Gdyby takiej kurtyny nie było to cały pył mógłby się swobodnie przemieszczać po wszystkich pomieszczeniach. Górnicy w kopalniach doceniają takie elementy konstrukcji, ponieważ dzięki nim mogą chociaż w niektórych strefach poruszać się swobodnie, bez odczuwania negatywnego działania pyłów. Można powiedzieć, że system zamgławiający działa jako element zarówno czyszczący powietrze, jak i konstrukcję dbającą o bezpieczeństwo i higienę pracowników. Wszystkie wyłapywane pyły są zbierane pod kurtyna i odprowadzane za pomocą studzienki ściekowej do kanalizacji lub do systemu odzyskującego wodę, co jest obecnie bardzo wskazane, ze względu na ekologię. Kurtyny wodne mogą mieć rozmiary dostosowane do dowolnego otworu, gdyż sposób ich produkcji nie jest zbyt skomplikowany i nie ogranicza tego tematu. Kurtyna może mieć wielkość zarówno drzwi, jak i otworu wielkości bramy, przez którą przejadą nawet największe pojazdy kopalniane. Obecnie niemal w każdej kopalni stosuje się tego typu rozwiązanie i sprawdza się ono w stu procentach jako wyznacznik bezpieczeństwa i czystości w zakładzie.

Właśnie tego typu urządzenia trafiły na ulicę naszych miast, gdzie zostały wykorzystane w nieco inny sposób. Trzeba jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej funkcji kurtyn zamgławiających, a mianowicie ich przydatność podczas pożaru. Woda stanowi naturalną barierę dla ognia, dlatego taka kurtyna może się dość mocno przyczynić do poprawy bezpieczeństwa pożarowego budynku. Za pomocą kurtyn wodnych możemy powstrzymać w niektórych sytuacjach ogień lub nie dopuścić go do innych stref budynku.