Zastosowanie oleju do podłóg

Podłoga zwłaszcza jeżeli jest wykonana z drewna wymaga regularnej oraz odpowiedniej konserwacji. Wiele osób zastanawia się jaki sposób ochrony wybrać. Środki do podłogi można dostać w wielu sklepach i marketach, a sprzedawane są one w formie lakieru, lazury, wosku lub oleju do drewna. Olejowanie podłogi jest znane od bardzo wielu lat. Żeby zabezpieczyć drewnianą podłogę przed różnymi czynnikami należy dobrać odpowiedni środek do olejowania.

Jaki olej wybrać do podłogi?

bezbarwny olej do podłógCoraz więcej osób sięga po specjalistyczny olej do podłóg z uwagi na jego właściwości oraz łatwość w aplikacji. Nakłada się go na odpowiednio przygotowane drewno przy użyciu pędzla lub ściereczki. Środki takie stosuje się do zabezpieczenia drewna egzotycznego, liściastego oraz iglastego. Sprawdza się zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, kiedy chcemy zabezpieczyć podłogę tarasową. Olej wnika głęboko w strukturę drewnianej podłogi i dzięki temu chroni jej powierzchnie przed wilgocią oraz pękaniem spowodowanym wysuszeniem oraz działaniem promieni UV. Drewniana podłoga po olejowaniu posiada widoczny rysunek słojów, głęboki kolor oraz połysk. Bezbarwny olej do podłóg jest najczęściej stosowanym preparatem. Dużo rzadziej wybiera się ten barwiony. Jego głównym składnikiem jest olej roślinny lub mieszanka różnych olejów niejadalnych. Pozbawione są one protein. Najczęściej jest to olej lniany, ale zastępowany jest również tańszym olejem słonecznikowym lub tungowym. Czasami wzbogacony jest o żywicę. Sprawia to, że drewno jest zabezpieczone nie tylko przed wilgocią i promieniami słonecznymi, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bezbarwne oleje nie zawierają barwiących pigmentów, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że mogą delikatnie zmienić kolor naturalnego, surowego drewna. Podczas kupowania oleju do podłóg najlepiej jest zaznajomić się dokładnie z jego składem znajdującym się na etykiecie. Środki do konserwacji podłóg drewnianych powinny zawierać wyłącznie niejadalne oleje roślinne bez protein. Jeżeli zawierają oleje jadalne to nie nadają się one do tej czynności. Specjalistyczne oleje do drewna bez protein mocniej wchodzą w jego strukturę, o wiele szybciej wysychają, a w kontakcie z tlenem nie jełczeją. Podłoga po użyciu odpowiedniego preparatu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu po kilku dniach od aplikacji.

Każda powierzchnia wykonana z drewna, nawet ta najbardziej wytrzymała wymaga odpowiedniej konserwacji. Wybór odpowiedniego preparatu ma duży wpływ na trwałość i wytrzymałość podłogi drewnianej. Skutecznie poprawia również jej wygląd. Dzięki zastosowaniu oleju do podłóg nie musimy martwić się, że wilgoć czy promienie słoneczne zagrożą naszej podłodze i wpłyną negatywnie na jej wygląd. Dużą zaletą jest to, że można je używać zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu domu.